2009. augusztus 28., péntek

Brand coaching

Mert mindenkinek kell egy jó edző...

Egy márka felépítésekor arra vállalkozunk, hogy megálmodunk, felépítünk, és sikerre viszünk egy új „személyiséget”. Egy új jelenségnek adunk teret a világban. Új jövevénynek kell helyet szorítanunk egy zsúfolt világban. Egy olyan új jelenségnek, aminek sikere vagy bukása rajtunk áll. Teremtünk, és ez nem kis feladat.

Nem kisebb a feladat, mint egy szülőé, egy tanáré, az edzőé, vagy éppen egy hadvezéré. Különösen, ha a saját gyerekünkről van szó. A saját márkánkról, saját két kezi vagy szellemi termékünkről, pénzzé tett szolgálatunkról.

A marketing nem varázslat. A marketing termékünk piaci lehetőségeinek meghatározása, és annak életének tudatos formálása, hogy az piacot találjon. Életképes, sikeres legyen. Sokszor érezhetjük úgy, hogy nincs szükség varázslatra. Nem kell az üzletünknek marketing, a jó termék piacot talál anélkül is.

Igen, lehet így is. Vannak pozitív példák arra, hogy valaki kis vállalkozását olyan realitásérzékkel és tisztánlátással építi fel, hogy nincs szükség kozmetikára, útkeresésre.

Ha a célok, az irányok, az utak tiszták és van affinitása a vállalkozónak, vannak jó ötletei és nem utolsó sorban marad energiája arra, hogy márkája sikeres legyen kevés marketinggel (ösztönös marketingfogásokkal) Jellemzően ilyen szerencsés helyzetben a márka fenntartható fejlődésére jók az esélyek, de itt sem hátrány a tudatosság, a stratégia, a jövő tervezése.

Az autodidakta marketingérzékkel bíró vállalkozók kevesen vannak. És előbb utóbb annak is, aki bír a szükséges szakértelemmel és megérzésekkel, elfogy a napjában a szabad órák száma. És bizony segítségre, szakemberekre van szüksége. Ezen a területen is. Ráadásul a valóságban nem minden vállalkozás indul tisztán, egyértelműen definiálható célokkal. Na és a piac változásával, a versenytársakkal is lépést kell tartani, vagy éppen új piacok felé próbálunk nyitni, amihez megint segítségre van szükségünk.

Ez a brand coach feladata. Feltenni a jó kérdéseket, megmutatni a helyes irányokat.

Segít, hogy:

  • ismerd meg magad és járd a saját utad
  • ismerd meg a piacodat
  • értsd meg mi szólítja meg azokat, akikhez szólni kívánsz
  • meghatározd a célokat
  • megfogalmazd mi jelenti számodra a sikert
  • legyenek új ötleteid, inspirál
  • törekedj fenntartható irányokat meghatározni
  • ismerd meg a célod eléréséhez vezető lehetséges utakat, eszközöket
  • ismerd meg a saját eszközrendszeredben rejlő lehetőségeket
  • lásd meg saját korlátaidat
  • hagyd, hogy segítsenek
  • tanuljunk az eredményből

2009. augusztus 27., csütörtök

Ha hozzánk beszélsz, a mi nyelvünkön beszélj!

"Talk to us where we want, when we want and about stuff we want. And guess what, we'll talk back!"


A Redwood honlapján találtam egy nagyon okos kis videót.
(itt nézhető meg (legalsó vidóra gondolok): http://www.redwoodgroup.net/about_us.html)

Arról beszél, miért fontos releváns tartalmat adni annak, akit a termékünkkel, a márkánkkal szeretnénk megszólítani. Releváns tartalmat. Tartalmat. Azt, ami érdekli, aminek megtalálásával adott esetben időt töltene el. Úgy, ahogy azt szórakoztatónak és hitelesnek találja. És mindezt folyamatosan. A hitelesség mellett az a tapasztalatom, hogy az is számít, hogy az üzenet hordozójának legyen valós személyisége. Legyen mögötte valaki, akiről beszélni tudnak. A márkának legyen személyisége. Olyan márkát tudunk elfogadni, ami így vagy út megszólít, amire felnézünk, ami a barátunk lesz, vagy éppen aminek vissza tudunk beszélni.

A jelenlegi reklámpiacon van egy hiányzó láncszem. Nem a szakértelem hiányzik elsősorban, a probléma strukturális.
A marketing kommunikáció kampányokban gondolkodik, rövidtávú és egyirányú. A klasszikus ügynökségi modell erre van berendezkedve. Tömegtermelésre és futószalagra.

Ahogy az életünk más tarületein, (étkezés, megjelenés, testkultúra), a márkákkal kapcsolatban is új elvárásokkal élünk. Fogyasztásunk tudatosabb, a válság felhívta a figyelmünket a túlfogyasztás káros következményeire. Ételből biot keresünk, az őstermelők portékái újra felértékelődtek. Kávéból a fair trade, ruhából az organikus gyapjú, edzőtermek helyett pedig a jógastúdiókat keressük.

Ebben a felállásban már nem szólítanak meg, ha el is jutnak, nem érintenek meg a nagy márkák "önző", önfényező üzenetei. Új utakat kell keresni. A márkáknak be kell épülni, barátkozni, adni kell.

Memetikai marketing