This is zuango's work blog about sustainable communication focusing on content and social media.
2009. december 27., vasárnap
5 social media implications for Brands in 2010
2009. december 21., hétfő
Urban sketchers
Copenhagen wheel project
És a projekt végén lesz egy csomó adat, lehetőleg a világ minden tájáról, ami tovább erősíti a lobbisták erejét egy jobb világért. Zseniális!
ABOUT THE PROJECT
"The Copenhagen Wheel will be unveiled on December 15 at the COP15 United Nations Climate Conference. The project was conceived and developed by the SENSEable City Lab for the Kobenhavns Kommune. The prototype bikes were realizedwith the help of our technical partner Ducati Energia and funding from the Ministry for the Environment. Progical Solutions LLC provided technical support for the iphone control of the bikes."
2009. december 14., hétfő
2010 trendek
A recesszió mind gazdaságilag, mind társadalmilag kijózanítóan hat, arra ösztönöz, hogy újra átgondoljuk az életünket, fogyasztási szokásainkat. Minél kiszolgáltatottabbá válunk a válságban, annál nagyobb az igényünk, hogy az életünk lehető legtöbb területét kontroll alatt tartsuk. Legyen szó a karrierünkről vagy az egészségünkről. Az egyszerűség és a múlt, az egykori biztonságot nyújtó közösségek romantikája felértékelődik, és a "humanizált" technológia (pl iPhone, Kindle etc.) tovább élénkíti a kommunikációt, az interakciót. Vagyis a hasonló érdeklődési körű csoportok nagyon könnyen egymásra találnak, kommunikálnak.
William Higham top trend előrejelző (a The Next Big Thing című "trend biblia" szerzője) kutatásai szerint 2010-ben az alábbi trendek határozzák majd meg a fejlett piacok fogyasztóinak viselkedését.
1.Waste Not Want Not : consumers will demand products that last
2. Re-booting : it’s about re-taking control, where life is more about caring not career, and consumption more about quality than quantity
3. Return to Romance / nostalgia
4. We Decade : a trend towards greater communality
5. Word of Mouse : making smarter consumption choices via consumer reviews
6. Walking Web
7. Shelf Death: from physical products to virtual ones
8. Self Health
9. Soft Technology : more human technology to meet women and older generation’s needs
10. Edited Choice : people will seek recommended shortlists of options that give them just enough choice but not too much
What matters is NOW
Seth Godin (new marketing guru) összeállított egy online letölthető könyvet azokról az értékekről, gondolatokról, amik segítenek elindulni egy új irányba. Egy organikusabb, emberibb, hitelesebb kommunikáció irányába.
2009. december 10., csütörtök
A jövő mecénásai
Ma kaptam Londonból ezt az érdekes kis cikket, ami végképp megerősített abban, hogy a hitem, miszerint a jövő sikeres brandjeinek legjobb, ha ügyek mentén kommunikálnak, és amiért fél éve még naív álmodozónak tartottak, a világ egy haladóbb gondolkodású szegletében már követendő irány!
Régóta gondolkodom azon, hogyan tudnám szavakba önteni mi az, amitől egy kommunikációs stratégiát igazán jónak tartok (amellett, hogy itt a blogban bemutatom ezeket) . Először ezek a szavak jutottak eszembe: hitelesség, értelem, hit, ügy, organikus kommunikáció, cause marketing, branded causes.
Próbáltam őket rendszerbe helyezni, körbejárni a kor szellemét vizsgálva, és az ember zsigeri igényeit valami értelmesebb, őszintébb, valami hitelesebb kommunikáció iránt. Összeállt. Összeállt a fejemben egy olyan mechanizmus, ami sikerre vihet egy brandet az új, érettebb, tudatosabban gondolkodó emberek szemében.
A lényege ennyi: mi emberek rengeteget tudunk adni egymásnak. És rengeteget tudunk tanulni egymástól. Az a brand tud sikeresen kommunikálni, aki felismeri ezt, és beszáll a pozitív flow-ba. Az a brand, aki képes adni. Mit? Értéket. Hogyan? Úgy, hogy támogatja azokat, akiknek van mit adniuk. Ügyek éllovasait, vagy a brand maga hív életre valamilyen hasznos ügyet. És a brand mecénásként vesz részt. Pénzzel, kommunikációval, szakértelemmel.
Az elméletet a Cannes Lion 2009-es győztes kreatív kampányainak elemzése is alátámasztja.6 olyan eszközt sorolnak fel, amiket a győztes kampányok használtak:
1. Válassz ki, vagy hozz létre egy ügyet. Harcolj érte, segítsd az ügyet minél szélesebb rétegekhez eljuttatni.
2. Szabotálj - vagyis felejtsd el a klasszikus márkaértékekre, médiára vagy termékre épülő logikusnak tűnő folyamatokat, és építs valami teljesen újra.
3. Hozz létre egy új "terméket", azaz teremts egy új projektet, és ezt promótáld, hogy az a márkádat kommunikálja.
4. Az ÜGYben képviselt problémát használd kreatívan! Az üggyel egyidejűleg adj megoldást is a problémára!
5. Teremts új kihívást! Motiváld, aktivizáld és inspiráld az ügyhöz csatlakozni vágyókat!
6. Média "happening". A statikus médiumokat használd úgy, mint egy élő eseménynek teret adó helyet.
2009. december 9., szerda
Elevator pitch
2009. december 8., kedd
Thefuntheory.com
Humorral fűszerezett branded cause projekt nyereményjátékkal körítve social media ágyon tálalva.
Hozzávalók:
Végy egy releváns társadalmi problémát: a lakosság nem használja a kihelyezett szelektív gyűjtőket és keveset mozog.
Fogalmazd meg az insightot: miszerint humorral sokan meggyőzhetők a kívánt eredményről (használják a szelektív gyűjtőket és mozogjanak többet.)
A projekt kreatív ötlete: "Fun is the easiest way to change people's behaviour for the better." Vagyis humorral javíthatók a rossz szokások. Ezt kell megmutatni.
A mechanizmus: A hipotézis alátámasztására ötletgyűjtést rendeztek pályázat formájában. A legjobb ötleteket profin kivitelezték. Mindezt filmre vették. Youtube-ra töltötték és további szavazásra bocsátották. A legjobb ötletnek pénznyeremény jár.
Egy projekt finánsz: Találd meg azt a brandet, akinek ez az ügy illeszkedik a profiljába és jól jön neki néhánymillió kontaktus.
Kivitelezés: Dolgozz a legjobbakkal és kész is a mestermű!
2009. december 6., vasárnap
Iránytű a facebook élményhez
2009. december 1., kedd
Facebook brand friends
2009. november 23., hétfő
Organikus high tech
2009. november 11., szerda
Foreverism
Forever PRESENCE
Forever findable
Forever following
Forever conversing
Big brands joining the conversation
Forever BETA
2009. november 10., kedd
Hopenhagen
2009. november 4., szerda
Empathy
I wish I could change
Sokszor látok példát arra, hogy egy brand valamiféle középszerű ötletre építve próbál közösséget kovácsolni a neten, leginkább masszív kommunikációs költségvetésére támaszkodva. Olyan ez, mint rossz technikával úszni. Lehet, de nem érdemes. Nem egy példát látni, ahol a tömeges eléréshez, a minőség rovására a mennyiségre szakosodott marketingesek elvétik az egyszerűség törvényét.
Vannak szerencsére jó példák előttünk. Olyan -legtöbbször minimális pénz befektetésével létrejött - projektek, amik köré jelentős közösség épül, amiket az emberek önként magukénak tudnak, saját ügyüknek éreznek. Ilyen a fenti említett Our changes, vagy a We feel fine projekt is.
Azoknak a brandeknek, akik pozitív brand image kialakítása vagy brandjük bevezetése apropóján arra vállalkoznak, hogy közösséget építsenek, egy javaslatom van:
KEEP IT SIMPLE! BE HUMAN! Minél egyszerűbb a cél annál sikeresebb lesz egy közösségi projekt. Minél emberibb az üzenet, annál többen csatlakoznak.
2009. október 7., szerda
Charity water story
I was born in September project site: http://www.charitywater.org/september/
All in one: http://www.charitywater.org/
2009. október 6., kedd
Egészség Hídja Összefogás
Az ügy: mellrák ellenes küzdelem, a felvilágosító program támogatása
A támogatás módja: nagy PR-t generáló köztéri rendezvény létrehozása Budapesten (futás, Lánchídon közös átkelés, Lánchíd kivilágítása, koncertek)
A támogatók hozzájárulása:
...a rendezvény létrejöttét segítők: médiatámogatók, ingyen fellépő művészek
...szponzorok: pénzbeli hozzájárulás a rendezvényhez
...termékek: helyszínen és online vásárolható termékek, amelyek megvásárlásával az ügy pénzzel támogatható (zokni, póló rózsaszín szalaggal és tájékoztató cimkével!)
Ki mit nyer?:
Az ügy: támogatást pénzben és kommunikációban!
A támogató: jó hírnevet, kommunikációt: a rendezvény beharangozójában, a rendezvényen, a rendezvény médiavisszhangjában.
Kiaknázatlan lehetőség:
Az ügy hosszútávú támogatóval, program-tervvel több követőt, támogatót, működő közösséget, egy sikeres, jól körülhatárolt profilú rendezvénysorozatot tudhat maga mögött.
Ezzel együtt örömmel vettem részt a programon.
2009. október 1., csütörtök
Ajánlom a Trevor Johnson, a Facebook európai stratégiai vezetőjével készült interjút:
A Facebook – a nagyrészt kis- és középvállalkozásokat célzó
Google-lal szemben – valóban a nagyobb márkákra összpontosít, ahogy kívülről
tűnik?
Két alappillérünk van: a 100 vezető amerikai márkából 80 jelen van a
Facebookon, Nagy-Britanniában a 100-ból azt hiszem, körülbelül 60. Szóval a nagy márkák már fent vannak, azon dolgozunk, hogy minél többet használják is az oldalt. Az önkiszolgáló rendszerünk ezzel szemben a kis- és középvállalkozásoknak szól, akik saját maguknak foglalhatnak hirdetéseket. Mindkét végét elérjük a spektrumnak: oldalak, alkalmazások, engagement hirdetések a nagy márkáknak, és klasszikus bannerek a kisebb cégeknek. Az egész piacot lefedjük, a cél az, hogy ismertté tegyük ezeket a felületeket, aztán a különböző márkák reklámtevékenységének és marketingjének alapvető részévé váljon a Facebook.
2009. szeptember 30., szerda
21st Century Journalism
2009. szeptember 28., hétfő
The Good Little Company
How to make a Good Little Company?
Azaz mitől lesz egy jó kis cég valóban jó kis cég?
Azt mondják, hogy ők egy Jó kis cég, akik Jó kis ételt adnak el. És mitől jó az étel?
Van néhány (szám szerint 3) egyszerű elv ami mentén ez az organikus élelmiszert előállító és forgalmazó cég tevékenykedik.
- Ha nekünk jut vacsora az asztalunkra minden nap, miért ne juthatna mindenkinek?
- Szeretjük az állatokat, bánjunk velük eszerint.
- A világ jó kis hely, tegyünk róla, hogy az is maradjon.
BUY ONE GIVE ONE FREE:
Tehát ha veszel egyet abból a kolbászból, amit boldog állatokból, mesterséges adalékok nélkül készítettek, azzal hozzájárulsz egy programhoz, aminek keretében egy egy harmadik ország beli család 2 hétig minden nap kap egy étkezésre elegendőt abból, amit megvettél.
GOOD LITTLE SAUSAGES
Mindenki azt mondja, hogy a kolbász nem lehet finom és jó is egyszerre. Ez a JóKisCég bebizonyította, hogy ez az állítás nem helyes. Elkészítették a finom és egészséges (teljesen természetes anyagokból, boldog állatokból nyert alapanyagból készített) Jó Kis Kolbászkákat.
Kézenfekvő a megoldás. Organikus, valóban. De ha onnan nézzük, hogy van néhány ember, aki fejébe veszi, hogy alapít egy céget azzal a tervvel, hogy JÓ ételeket szeretne előállítani és forgalmazni, akkor innen még nagyon hosszú az út a sikerig.
Ez a branded cause project a számomra példaértékű és az ATTO nevű branded cause projectekre szakosodott céget dícséri.
2009. szeptember 23., szerda
Nike sport music
A NIKE a futókat egy közösséggé kovácsolja. Olyan tartalmakat biztosít számukra, ami igazán hasznos. És azt is felismerték, hogy bár nagy költségvetéssel dolgoznak és így igen nagy forgalmat generál az oldal maga, még hatékonyabbak, ha beszállnak a meglévő közösségi oldalak networkjeibe és azok technológiáját, felületét és lojális közösségét használják elérni kívánt céljaikhoz.
Nike tag
A jó kreatív elengedhetetlen!
2009. szeptember 17., csütörtök
Creative Commons
http://creativecommons.org/projects/
A creativecommons.org számomra mintaértékű kezdeményezés. Egy olyan vállalkozás, ami a múltban nem létezett. A jövő inspirálja és a jelenben egyre nagyobb hasznát vesszük.
Nem vártak szerzői jogvédelem egyetemes átértelmezésére és a jogszabályok újraírására, amikor szinte egyik napról a másikra megváltozott a létrehozott tartalmak mennyisége és hozzáférhetősége.
A Creative Commons lehetőséget ad a tartalmak létrehozóinak, hogy eldöntsék milyen mértékben rendelkezzenek a szerzői jogaikkal és a tartalmak potenciális felhasználóinak, hogy tisztességes, jogtiszta módon használhassák azokat.
Marketing pedig KELL
A kkv-k kétharmada nem marketingezik.
A mikro-, kis- és közepes vállalkozások mindössze egyharmada (32,8
százaléka) folytat tudatos marketingtevékenységet. Ez az adat azért is
megdöbbentő – állítja az Ipsos és a Marketing Commando kutatási jelentése -,
mert rámutat, hogy a mikrovállalkozások és a kkv-k még mindig nincsenek
tudatában a marketing jelentőségének. Az eredményekből viszont megállapítható,
hogy azok a mikrovállalkozások és a kkv-k, amelyek pénzt áldoznak a marketingre,
nagyobb éves forgalomra számíthatnak mint azok, amelyek nem.
Make the logo bigger?
Kevés cég érti mit jelent a szponzoráció. Ebben az esetben hívjuk márkázott tartalomnak.
Az adidas megértette miről kell, hogy szóljon ez a történet. Azt is, hogy nem az óriás logójától lesz jófej a megcélzott trendszetterek körében.
Adidas oldalt épít, üzemeltet. Nevét adja egy zenész és egy tehetséges alkotó munkája mellé. Diszkrét logó, színhasználat, a domain pedig a produkcióé.
Amikor ezt látom, bízni kezdek abban, hogy elég érett már a magyar piac is az elegáns megoldásokra.
Branded cause by DOVE
A Dove campaign for real beuty talán az egyik legismertebb és legsikeresebb példája a branded cause-nak.
A Kampány a valódi szépségért lehetne egy egyszerű marketingfogás. De nem az. Következetes és átgondolt. A legszimpatikusabb vonása a kampánynak számomra az, ami a branded cause alapja.
Találj egy valósi ügyet. Találd meg az ügy hiteles képviselőit. Azokat, akik akkor is az ügyön dolgoznak, ha nincs pénz, támogató és hírvetés. Ők adják a valódi értéket!
A Dove ezt felismerte és országonként olyan szrvezetekkel együttműködve támogatja az önbecsülést segítő programokat, amik valós múlttal, aktív szervezettel és tagokkal rendelkeznek. Magyarországon ilyen a A KOMPÁNIA ALAPÍTVÁNY , ami egy 1989-ben alakult kortárssegítõ csoportból jött létre és 17 éve működik.
Így az ügy hiteles, fenntartható akkor is, amikor a brand gazdái új irányba indulnak a piac változásával. Úgy is fogalmazhatok, hogy tartalmas egyesülés az ügy és a márka között, ami a majdani szétválás után is pozitív energiájú kapcsolatként marad meg. Így a DOVE értéket teremtett.
You tube it well
Szerethető reklámfilmeket kell készíteni, amiket magadtól is szívesen nézel. Anélkül, hogy valaki az arcodba tolná. És szívesen meg is osztod másokkal, vagy beteszed a kedvenceid közé. Ilyen a Vaseline film is, aminél nem bántam, hogy egy ideig a youtube jobb felső sarkára ragasztották... Megköszöntem, hogy kaptam egy élményt. Kattintottam, örültem. A hirdető veszi a fáradtságot és mivel érti már az internetet, valami olyan filmet készít, amivel élményt ad.
2009. szeptember 16., szerda
CAUSE MARKETING
CAUSE BRANDING IN THE 21st CENTURY
By Carol Cone
As we enter the 21st century, it is clear that the integration of social issues and business practices was not a passing fad for the 1990s, but rather the beginning of a fundamental shift in how the world’s leading companies will use cause associations to position their organizations and brands for the future.Today’s pioneers are turning a concern for causes into long-term brand equity.
At companies such as Avon, The Home Depot, Target, Timberland and ConAgra, comprehensive social commitments have become an integral way to conduct business and a core component of corporate reputation, brand personality and organizational identity.
This is good news for corporations and nonprofits alike. Just as companies are finding it harder to “out innovate” or “out advertise” their competitors in a marketplace increasingly saturated with new brands, nonprofits too are competing with rival organizations for corporate support and public awareness.
Strategic cause programs provide companies and nonprofits with valuable leadership and differentiation strategies as well as enhanced brand equity and credibility, greater reach and significant resources and relationships. Now, more than ever, corporations and nonprofits are realizing the power of aligning companies and causes.
The Evolution of Cause-Related MarketingCause marketing has evolved from a short-term tactic used to spike sales into a powerful positioning discipline used to enliven brand equity and enhance corporate image with significant bottom-line and community impacts.
Cone calls this emerging business practice “Cause Branding.”In 1993, the first Cone/Roper study captured consumers’ enthusiasm for this evolving trend and gave executives and nonprofits benchmark results and fresh ammunition to create a burst of cause programs.
2009. szeptember 7., hétfő
Az számít, amit csinálsz, nem az, amit mondasz
2009. szeptember 3., csütörtök
Social media
Egy újabb meggyőző kis video arról, hogy mennyire megváltozott az a környezet, amiben Ogilvy megírta nagykönyvét a reklámról. A video amerikai ugyan, de itthon is elérhető a lakosság jelentős része az iwiwen, a leglátogatottabb oldal itthon is a Youtube és a facebookon is napról napra több magyar felhasználó van jelen. Google-ben keresünk, sőt, a blogolunk is egyre többen. Lassan nem is kérdés, hogy a social network oldalak működnek-e valóban. A kérdés sokkal inkább az, hogyan érdemes ezeket használni.
A legfontosabb tanácsom: organikusan. Azt szoktam kérdezni magamtól, ha kiteszek magamról, a márkámról valamit a facebookra, szívesen adom-e mellé a nevem. Ha igen, akkor jó úton vagyok. Ha cikinek érzem, túl nyomulósnak, nem elég szellemesnek, vagy hiteltelennek, azaz ha az üzenetem "bullshit", akkor újra neki kell futni az egésznek.
A social media nem egyenlő az ingyen reklámmal. Különösen a márkáknak nem. Csak a pénzt nem a médiafelület tulajdonosának zsebébe kell tenni, hanem azoknak a content providereknek, akik olyan tartalmat hoznak létre és tartanak fenn a márkánk képviseletében, amit a social network oldalak közönsége, vagyis az EGYES EMBEREK szívesen olvasnak.
2009. szeptember 2., szerda
Fail Faster
Számtalan projektet menedzseltem, eleget hibáztam, elégszer alkottam olyat, amire büszke vagyok ahhoz, hogy végre vállaljam mindezt és ne féljek. Ne féljek félni. Ne féljek attól, hogy benne van a bukás lehetősége abban, ha saját utamat járom. A Fail Faster tribe sokat segít az indulásban. Meg mindenben. Megtalálni magam önálló, független, de nem magányos alkotóként. Hídvégi Andrást, a Fail Faster Tribe alapítója idézte ezeket a sorokat arról, miért hozta létre a Fail Faster Tribe-ot. A legtöbbet ez mondja el nekem, mi az, ami a segít az első lépéseket megtenni
"I’m not a Jedi Master. I’m not wiser than you. I’m not more successful than you. I just made more mistakes and had more failures as a content industry creative/entrepreneur than anyone I know. And through my mistakes and failures I’ve learned a lot about business. A lot about what works and what doesn’t. I learned that failure is more terrifying and success is less fun when you are alone. Through my mistakes and failures I learned that you are going to be more successful in a circle of Inspiration and Support.”
2009. szeptember 1., kedd
Magic beans
Seth Godin most arról ír, talán tényleg leáldozott a TV ideje és az új médiáé a jövő. Igen ám, csakhogy az interneten hirdetni zöbb kreativitást, időt, energiát, nagyobb rugalmasságot, gyorsaságot és nem utolsó sorban hitelességet követel a hirdetőtől és a hirdető márkájától.
És ehhez új szemlélet és új aparátus kell. Stratégia központú, organikus marketingszemlélet. Nem szabad egyszerre sokat akarni és hosszú távra érdemes tervezni már induláskor.
Van egy kedvenc példám. A Best made Co. baltákat gyárt. Elmondása szerint a legjobb baltákat. Ráadásul a legszebbeket is. És mindezt nemes egyszerűséggel szólva tökéletesen tálalja.
Ajánlom nézegetésre.
Én a magam részéről a kommunikáció területén is hiszek abban, hogy eljön az új marketing ideje. (New age in marketing:)). Ezért jött létre az organikus kommunikációra szakosodott projektirodám.
Google járvány térkép
Ebben nem csak az a tökéletes, hogy a Google a szakosodott kutatócsoportjával társadalmi célokat szolgál, jót tesz velünk. Hanem az is, hogy a Google az ilyen és ehhez hasonló értékteremtő projektekkel úgy használja ki - és ezzel egyúttal kommunikálja - a Google termékek birodalmát, hogy az így létrehozott érték hosszútávon járul hozzá szervesen a Google pozitív imagéhez.
Elismerésem az organikus marketing platform teremtő mestereinek.
Forrás: http://googleblog.blogspot.com/2008/11/tracking-flu-trends.html
2009. augusztus 28., péntek
Brand coaching
Egy márka felépítésekor arra vállalkozunk, hogy megálmodunk, felépítünk, és sikerre viszünk egy új „személyiséget”. Egy új jelenségnek adunk teret a világban. Új jövevénynek kell helyet szorítanunk egy zsúfolt világban. Egy olyan új jelenségnek, aminek sikere vagy bukása rajtunk áll. Teremtünk, és ez nem kis feladat.
Nem kisebb a feladat, mint egy szülőé, egy tanáré, az edzőé, vagy éppen egy hadvezéré. Különösen, ha a saját gyerekünkről van szó. A saját márkánkról, saját két kezi vagy szellemi termékünkről, pénzzé tett szolgálatunkról.
Ha a célok, az irányok, az utak tiszták és van affinitása a vállalkozónak, vannak jó ötletei és nem utolsó sorban marad energiája arra, hogy márkája sikeres legyen kevés marketinggel (ösztönös marketingfogásokkal) Jellemzően ilyen szerencsés helyzetben a márka fenntartható fejlődésére jók az esélyek, de itt sem hátrány a tudatosság, a stratégia, a jövő tervezése.
Ez a brand coach feladata. Feltenni a jó kérdéseket, megmutatni a helyes irányokat.
Segít, hogy:
- ismerd meg magad és járd a saját utad
- ismerd meg a piacodat
- értsd meg mi szólítja meg azokat, akikhez szólni kívánsz
- meghatározd a célokat
- megfogalmazd mi jelenti számodra a sikert
- legyenek új ötleteid, inspirál
- törekedj fenntartható irányokat meghatározni
- ismerd meg a célod eléréséhez vezető lehetséges utakat, eszközöket
- ismerd meg a saját eszközrendszeredben rejlő lehetőségeket
- lásd meg saját korlátaidat
- hagyd, hogy segítsenek
- tanuljunk az eredményből
2009. augusztus 27., csütörtök
Ha hozzánk beszélsz, a mi nyelvünkön beszélj!
"Talk to us where we want, when we want and about stuff we want. And guess what, we'll talk back!"A Redwood honlapján találtam egy nagyon okos kis videót.
(itt nézhető meg (legalsó vidóra gondolok): http://www.redwoodgroup.net/about_us.html)
Arról beszél, miért fontos releváns tartalmat adni annak, akit a termékünkkel, a márkánkkal szeretnénk megszólítani. Releváns tartalmat. Tartalmat. Azt, ami érdekli, aminek megtalálásával adott esetben időt töltene el. Úgy, ahogy azt szórakoztatónak és hitelesnek találja. És mindezt folyamatosan. A hitelesség mellett az a tapasztalatom, hogy az is számít, hogy az üzenet hordozójának legyen valós személyisége. Legyen mögötte valaki, akiről beszélni tudnak. A márkának legyen személyisége. Olyan márkát tudunk elfogadni, ami így vagy út megszólít, amire felnézünk, ami a barátunk lesz, vagy éppen aminek vissza tudunk beszélni.
A jelenlegi reklámpiacon van egy hiányzó láncszem. Nem a szakértelem hiányzik elsősorban, a probléma strukturális.
A marketing kommunikáció kampányokban gondolkodik, rövidtávú és egyirányú. A klasszikus ügynökségi modell erre van berendezkedve. Tömegtermelésre és futószalagra.
Ahogy az életünk más tarületein, (étkezés, megjelenés, testkultúra), a márkákkal kapcsolatban is új elvárásokkal élünk. Fogyasztásunk tudatosabb, a válság felhívta a figyelmünket a túlfogyasztás káros következményeire. Ételből biot keresünk, az őstermelők portékái újra felértékelődtek. Kávéból a fair trade, ruhából az organikus gyapjú, edzőtermek helyett pedig a jógastúdiókat keressük.
Ebben a felállásban már nem szólítanak meg, ha el is jutnak, nem érintenek meg a nagy márkák "önző", önfényező üzenetei. Új utakat kell keresni. A márkáknak be kell épülni, barátkozni, adni kell.
Memetikai marketing
2009. július 30., csütörtök
Intim Fejlövés
A 2008-as filmszemle legkisebb költségvetésű, de legjobb elsőfilmes díjat nyert nagyjátékfilmjét Szajki Péter rendezte. Címe: Intim fejlövés. Ahogy a kis költségvetés előrejelezte, a marketing büdzsé elenyészőnek mondható. Gondolkodni kezdtem hogyan segíthetnék tehetséges fiatal rendező-barátomnak a filmje népszerűsítésében.
A cél egy médiatámogató megnyerése. Az Indexet vettük célba. De mitől ad támogatásképpen reklámhelyet Magyarország leglátogatottabb portálja egy magyar elsőfilmes rendező produkciójának?
A megoldás kulcsa, a nagyok fejével gondolkodni. Mit adhat egy kis produkció egy óriásnak?
A válasz: tartalmat! A tartalom nagy érték.
Ezen az elven indulva született meg a fil kapcsán az Intim Fejlövés blog, ami az Index blogbirodalomban indult növésnek. http://www.intimfejloves.blog.hu/
Bár van saját blogom is, ez a blog nem rólam szól, hanem a szűrőmön keresztül azokról, akik megosztják velem, (névtelenül mindenkivel) valamilyen intimitáshoz kapcsolódó történetét, ami hatással volt rá, de sosem mesélt róla azelőtt, és amik témájukban és hangvételükben kapcsolódnak a filmhez. Az Intim Fejlövés című film hétköznapi problémákat dolgoz fel. Emberi problémákat az intimitás terén. Szexuális, érzelmi vonatkozásúakat. Az a különlegessége, hogy megmutatja ezeknek a jelenségeknek a lehetséges kibontását is. Továbbviszi a sablonosság, a cimkék falán, utat nyit lehetséges megoldások irányába. Az emberi kapcsolatokban a valódi problémát legtöbbször nem maga a konfliktus okozza, hanem a valós őszinteségre való képesség, hajlandóság. Önmagunk felé és egymás között. Sokszor ezen múlik, hogy egy látszólag végzetes helyzet mivé válik valójában.
Az Index tulajdonos Cemp-pel végül támogatói megállapodást kötöttünk, aminek értelmében a film az Index támogatását élvezte. A blogban pedig voltak olyan bejegyzések, amik elnyerték a blog.hu szerkesztőinek tetszését. Ilyenkor ezek a postok az Index blogketrecébe kerültek és közel 10 000 látogatót hoztak!
Ezen kívül egy egyszerű matricázós gerillakampány-elemmel éltünk. Az egyszerű kreatívval ellátott matricákkal a szórakozóhelyek WC ajtóit céloztuk. Elkerülhetetlen, egyszerű üzenet.
Fenti kampányelemek segítségével néhány tízezer forintból több, mint 10 000 embert sikerült elérni az üzenettel! (Csak a blog 2 hónap alatt 34 000 oldalletöltést hozott.)
(Fentiek egyszemélyes ZUANGOWORKS ötlet, kivitelezés, tartalomgenerálás és koordináció eredményei.)
2009. július 20., hétfő
Bringabugyi bemutatkozó
2009. június 29., hétfő
Onmedia
http://omd.mailad.eu/onmedia/02/hun/
http://omd.mailad.eu/onmedia/01/eng/
http://omd.mailad.eu/onmedia/01/hun/
2009. június 19., péntek
Bringabugyi, a saját termék varázsa
BRINGABUGYI névre kereszteltük. Két okból. Mivel a vízhatlan bicikli-ülés huzat nem éppen szexi név, ráadásul a huzatok bugyi mintával bírnak. A bringabugyi meg könnyen megjegyezhető és egyedi is.
Vasárnap a WAMPon a Recycle Mission standján árultuk a portékánkat. Vicces volt a napon kedves emberek társaságában árulni. Nem voltunk egyedül a bugyival a kategóriában azért, a BringaBag-esek is csináltak, de ők merev anyagból, egy méretre valót. Misi meg is írta a CM összefoglalóban a stipistop.com oldalon.
Online rendelhető most a http://www.bringabugyi.hu/ oldalon, ami lehet, hogy a világ első varrott weboldala:)
Ajánlatunk viszonteladóknak
OMD Predicts
Az OMD a válság és a média témájában "Sikeres marketing-kommunikáció kiszámíthatatlan gazdasági helyzetben" címmel rendezte meg OMD Predicts konferencia sorozatának első rendezvényét. Színvonalas program, neves előadók, elegáns helyszín és ízléses kommunikáció. Ezutóbbi volt az én feladatom. Meghívó, emlékeztető, regisztráció, follow up, website, az előadások video formában megtekinthetők, a prezentációk slideshare-re töltve. Gyorsan, költséghatékonyan.
A kommunikáció menedzsmentje volt a feladatom: arculat, web, e-mailek, regisztráció, follow up, konferencia video, foto archívum
OMD.hu
Az OMD magyar website-ja Drupallal épült. Freelancer designer és programozó segítségével. Fontos volt, hogy olyan rendszert használjunk, ami modulárisan bővíthető (új aloldalak egyes rendezvényeknek pl. OMD Predicts), könnyen feltölthető új tartalmakkal (hírek, esettanulmányok) és kezelni tudja a web2-es alkalmazásokat. Költséghatékony, jól működő, elegáns megoldás lett belőle. A site struktúra és a projekt menedzsment illetve azóta a site folyamatos tartalom menedzsmentje a feladatom.
10 éves OMD
10 éves lett az OMD. Egy médiaügynökség, ami nagy, stabil és erős. Éppen a 10. évfordulójuk évében, 2008 elején eldöntötték, hogy kell nekik valaki, aki a cég saját marketingjéért felel. Én lettem a kiválasztott!
A kampány, amivel a 10. évfordulót megünnepeltük, arra volt hivatott, hogy megünnepeljük és egyúttal megmutassuk a 10 év alatt bekövetkezett iparági változást. Bizonyítsuk, hogy a médiaügynökség stratégiában gondolkodik, kreatív és ami a legfontosabb, a kreatív ügynökséggel együtt gondolkodik, tervez és így születnek azok a kampányok, ahol a kreatív üzenet tökéletesen harmonizál a médiahasználattal. Hogy az üzenet "jókor legyen jó helyen"!
A kampány oldala: http://10.omd.hu/. Ez az oldal végülis az esszenciája egy kampánynak, amit a DDB-vel, a saját tervezőinkkel és külsősökkel együtt csináltam. Volt benne sajtó, online, indoor, közterület, event. Jól sikerült. A Metropol speciális megjelenésünkért a MAtro Global Awardson díjat is kaptunk.
2009. június 18., csütörtök
Seth Godin on Tribes
2009. január 29., csütörtök
Tehénparádé 2007
Az esemény országos sajtótámogatását szerveztem és a támogatói szerep adta kommunikációs lehetőséget megragadva azon dolgoztam, hogy a Phd-t bevezetéssük a magyar piacon.
Izgalmas feladat volt. Különösen a saját kommunikáció része. Hisz a szponzoráció önmagában semmit nem ér, ha a szponzor a saját kommunikációjába nem integrálja a szponzorált tárgyat/eseményt/személyt/projektet.
Mi kiválasztottunk egy tehenet, Breille írással a hátán. Örökbe fogadtuk és megszemélyesítettük. Az ő szemszögéből folyamatosan blogoltunk. A Tehénblog jó eszköze volt arra, hogy folyamatos sajtójelenlétet biztosítson és az akkor épült magyar Phd oldal bevezetésére is ezáltal. (Az oldal tartalomközpontúsága és a Drupal rendszer, amivel építettük, eleget tett a web2-es kívánalmaknak. Leginkább azáltal, hogy soha nem lett kész, folyamatosan fejlődött. Most is épp egy nagyobbat alakítunk rajta.)
Wired címmel küldtük havonta a cég hírlevelét megannyi érdekességgel. (Köztük a Tehén Parádé eseményeiről is.) És az esemény saját kommunikációja kapcsán megszámlálhatatlan PR-t kapott a cég.
A Parádét záró aukción pedig megvásároltuk a tehenünket, támogatva ezzel a Bátor Tábor Alapítvány működését.